راهنمای نگارش مقالات

با سلام و احترام و تشکر از شما نویسنده گرامی که پژوهشنامه متین را برای چاپ مقاله خود انتحاب کرده‌اید رعایت نکات زیر برای تسریع در فرایند پذیرش مقاله شما الزامی است:

 

 نحوه ثبت‌نام و ارسال مقاله

 1. برای ارسال مقاله ابتدا باید در سامانه ثبت نام کنید. برای این منظور از منوی «ارسال مقاله»، گزینه «ثبت نام» را انتخاب و مشخصات خود را وارد نمایید. پس از ذخیره، سامانه به ایمیل شما نام کاربری و رمز ورود اختصاص می‌دهد.
 2.    پس از ثبت نام، می توانید از طریق لینک« ارسال مقاله»، نام کاربری و رمز ورود  خود را وارد کرده و مقاله را ارسال کنید.
 3. در صورتی که قبلاً با یک آدرس ایمیل ثبت نام کرده­اید، سامانه از پذیرش مجددخودداری می‌کند. ایمیل شما به عنوان شناسه کاربری در نظر گرفته خواهد شد.
 4. در صورتی که رمز خود را فراموش کرده‌اید، بر روی گزینه «کلمه عبور را فراموش کرده‌اید»کلیک کرده و همان آدرس ایمیل خود را وارد کنید. رمز جدید شما به آدرس ایمیل‌تان ارسال می‌شود.                                                                              

 فایل های مورد نیاز برای ارسال در سامانه

1. فایل اصلی مقاله بدون ذکر نام نویسندگان ، حجم آن بیشتر از 8000 واژه نباشد .

2. فایل مشخصات نویسندگان حتما بر اساس فایل پیوست تنظیم شود.( ترتیب اسامی نویسندگان در این فایل و هنگام وارد کردن در سامانه یکسان باشد .)لطفاً در زمان ارسال مقاله خود، در خصوص ترتیب نویسندگان و نویسنده مسئول مقاله دقت لازم و کافی را داشته باشید. *درصورت پذیرفته شدن مقاله شما به هیچ وجه به درخواست هایی از قبیل تغییرترتیب نویسندگان و نویسنده مسئول ترتیب اثر داده نخواهد شد*

3. فرم تعهدنامه: تصویر فرم تکمیل و امضاء شده را در زمان ثبت و ارسال مقاله بارگذاری نمائید.

4. فرم تعارض منافع: فرم تکمیل و امضاء شده را در زمان ثبت و ارسال مقاله بارگذاری نمایید.

5. فرم همانندجویی سمیم نور

اصول کلی

 1. مقاله باید حاصل کار پژوهشی و میدانی باشد و قبلاً در هیچ نشریه‌ای منتشر نشده باشد.
 2. مقاله باید دارای انشایی روان و از نظر دستور زبان و آیین نگارش بدون اشکال باشد.
 3. موضوع مقالات باید در راستای هدف فصلنامه یعنی واکاوی اندیشه‌های حضرت امام خمینی و تحقیق و بررسی دربارة انقلاب اسلامی باشد.
 4. مقالات علمی، پژوهشی، تحقیقی و مستند باشد.
 5. 5. در ارجاعات مربوط به حضرت امام خمینی حتماً از صحیفة امام به جای صحیفه نور و از کتابهای چاپ مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام استفاده گردد.
 6. مقاله را تنها با یک نام کاربری در سامانه ثبت نمایید..
 7. تمامی فیلدهای مربوط به نویسندگان مقاله و همچنین چکیده انگلیسی، فارسی، واژگان کلیدی و ... را در سامانه به دقت تکمیل نمایید. درصورتی که اطلاعات نویسندگان در سامانه با فایل ارسال شده توسط نویسندگان مغایر باشد، مقاله به کمیته علمی ارسال نخواهد شد. (به عنون مثال اگر در فایل مقاله نام سه نفر نویسنده ذکر شده است در سامانه نیز می بایست نام سه نفر نویسنده به همراه مشخصات علمی کامل درج شده باشد).
 8. گواهی دریافت مقاله به هیچ وجه صادر نمی شود.
 9. خواهشمند است با درنظر گرفتن صرف زمان چندماهه، مقاله خود را به نشریه ارسال فرمایید.
 10. تا حد امکان، یک مقاله خود را که موضوع آن با نشریه (امام خمینی و انقلاب اسلامی) مطابقت دارد ارسال فرمایید و از ارسال دو یا چند مقاله به‌صورت هم‌زمان بپرهیزید.
 11. فقط مقالاتی به کمیته علمی ارسال می‌شوند که چارچوب اصلی یک مقاله علمی را داشته باشند و کلیه مواردی که در این راهنما به آن‌ها اشاره‌شده است را رعایت نموده باشند. لذا مقالاتی که فاقد چکیده، کلیدواژه، نتیجه‌گیری و منابع و... باشند به کمیته علمی ارسال نخواهند شد.
 12. مطالب مهم و ضروری را در بدنه مقاله گنجانیده و از ارسال پیوست‌ها اجتناب کنید.
 13. اصطلاحات خارجی با معادل‌های دقیق و رسا در زبان فارسی و نام کامل واژه و عبارت اختصاری به کار رفته در متن، در زیرنویس ارجاع شود.
 14. مقاله را در نرم افزار WORD تایپ کرده و ارسال کنید.
 15. در صورت پیشنهاد اصلاحات از طرف سردبیر ، داور و یا مدیر اجرایی مجله، کلیه تغییرات اعمال شده را با زمینه زرد در مقاله مشخص کرده، و مجدداً ارسال کنید.
 16. چنانچه مقاله شما حامی مالی یا تامین کننده اعتبار پژوهشی دارد باید در صفحات چکیده (فارسی و انگلیسی ) در بخش پاورقی جمله زیر را تکمیل و درج نمائید.

   "این تحقیق با استفاده از اعتبارات پژوهشی سازمان / دانشگاه  .................. و در قالب طرح پژوهشی شماره ............... انجام شده است".

 The authors would like to acknowledge the financial support of …………….for this research under grant number..................................................i

از محققین گرامی تقاضا دارد جهت ارتقا  مجله متین و کسب ایندکس ها ی برتر، در مقاله خود در صورت امکان به مقاله های نمایه شده در شماره های پیشین نشریه (با توجه به موضوع مقاله) استناد نمایید.

 

نحوه تنظیم مقاله

راهنمای تهیه مقاله برای مجله علمی پژوهشنامه متین

چکیده: چکیده فارسی در یک پاراگراف و 200-150 کلمه باشد. چکیده به ترتیب شامل: بیان مسئله، اهمیت مسئله، سؤال اصلی مقاله، روش پژوهش، فرایند رسیدن به پاسخ سؤال اصلی، دستاورد نهایی حاصل آمده یا همان پاسخ به‌دست‌آمده برای سؤال اصلی- این قسمت خیلی مهم است و باید جمله‌ای باشد که نوآوری مقاله را برساند- ضرورت، هدف، روش پژوهش و اهم نتایج پژوهش ­است. در چکیده نباید هیچ­گونه جزئیات، جدول، شکل، منبع و فرمولی درج شود و از ذکر موارد غیرضروری پرهیز شود. در چکیده صرفاً روش پژوهش و نتایج مهم آن آورده شود.

چکیده با بخشی از مقدمه و یا متن، کاملاً تفاوت دارد؛ هم از حیث نحوه نگارش و هم از حیث حجم آن؛ بنابراین از کپی نمودن برخی جملات مقدمه و یا متن به‌عنوان چکیده خودداری شود. چکیده لازم است، پس از اتمام تحقیق و تدوین مقاله، نگاشته شود.

 کلید واژه‌ها: تعداد کلیدواژه‌ها بین 5 تا 10 مورد است.

از بازنویسی همه واژگان آمده در عنوان مقاله به‌عنوان کلیدواژه خودداری گردد. کلماتی چون بررسی، روابط، با تأکید و... که بعضاً در عنوان می‌آید، کلیدواژه نیستند. کلیدواژه‌ها مفاهیم اصلی به‌کاررفته در یک متن هستند (نه صرفاً در عنوان) که از طریق جستجوی آن‌ها باید متن شما در سامانه‌های تخصصی قابل‌دسترسی باشد.

 کلیدواژه‌ها بر اساس حروف الفبای فارسی مرتب شوند.

مقدمه

شـامل طـرح مسـئله، اهمیـت، فرضـیات، مـرور منـابع علمـی مـرتبط، جمع­بنـدی نتـایج حاصـل از پژوهش­های پیشین و شرح هدف باشد. سابقه پژوهش باید مرتبط و از مقالات به‌روز نیز استفاده‌شده باشد. ضرورت انجام پژوهش باید تبیین شود. ترتیب موضوعی و یا زمانی منابع از منابع قدیمی به جدید رعایت شود. هدف تحقیق در انتهای مقدمه و به‌صورت واضح مشخص شود. تعداد کلمات مقدمه و دیگر قسمت‌های مقاله باید متناسب با طول مقاله باشند. مقدمه در حد یک و نیم صفحه مناسب است. در تمام متن جملات طولانی را با گذاشتن نقطه به جملات کوتاه‌تر و ساده‌تر تبدیل و حتی‌المقدور فعل‌ها را به‌صورت سوم شخص مجهول و با زمان گذشته بیاورید بخش­های مختلف مقدمه به­درستی پاراگراف­بندی شده و در انتهای مقدمه هدف از انجام پژوهش ذکر شود. تعداد رفرنس­ها در این قسمت از 20 مورد بیش­تر نبوده و از آوردن چندین رفرنس پشت سرهم یا قدیمی پرهیز شود.

پیشینه

پیشینه به خاطر ارزش علمی آن و بیان نوآوری، دارای اهمیت بالایی است؛ بنابراین با تیتر مستقل لازم است در مقاله ارائه گردد.

استاندارد بودن پیشینه

رعایت ملاحظات زیر برای استاندارد شدن پیشینه ضروری است:

 1. حوزه و قلمرو موردنظر برای پیشینه نویسی مشخص شود.
 2. منابع اصلی در همان حوزه شناسایی شوند. منابع ضعیف و غیرتخصصی اصولاً نباید ذکر شوند.
 3. منابع شناسایی‌شده از حیث محتوایی دسته‌بندی شوند و از ذکر تک‌تک آن‌ها به‌صورت درهم خودداری شود (دسته‌بندی محتوایی از ابتکارهای نویسنده/نویسندگان است).

توجه: مبنای دسته‌بندی منابع، رویکرد موردنظر نویسنده است و نشریه هیچ الگوی پیشینی در این زمینه ندارد؛ یعنی نویسنده/ نویسندگان هستند که تصمیم می‌گیرند که منابع را می‌توان در دو یا چند گروه قرارداد. در این موارد لازم است حتماً معیار دسته‌بندی نویسنده به‌صورت صریح ذکر گردد.

 4.پس از اتمام معرفی دسته‌های طراحی‌شده، در انتهای پیشینه لازم است چند مطلب به‌صورت مختصر آورده شود:

-ارزیابی پیشینه که نقاط قوت و ضعف منابع موجود در موضوع را بیان می‌کند.

- بیان نقاط خلأ آن حوزه تحقیق با توجه به پیشینه ارائه‌شده؛

- بیان جایگاه تحقیق حاضر با توجه به خلأهای بیان‌شده و این‌که این تحقیق کدام خلأ را می‌خواهد پر نماید.

- نوآوری‌ها و نکات برجسته تحقیق حاضر در قیاس با پیشینه موجود.

همۀ این موارد به‌صورت تخصصی و مختصر نوشته شود تا حجم پیشینه به‌صورت نامتعارف زیاد نشود.

5 . آدرس کتابشناختی آثار آمده در پیشینه، همگی در کتاب‌نامه به‌صورت کامل بیایید.

6. در پیشینه فقط به مقاله و کتاب بسنده نشود و همایش‌های علمی و رساله‌ها هم دیده شوند.

7. با توجه به این‌که نشریه متین، دارای ماهیت و سبک علمی مشخصی است؛ ضروری است منابع مرتبط با موضوع در نشریه دیده‌شده و در پیشینه به آن‌ها هم اشاره شود.

9. محل پیشینه بعد از مقدمه است.

10. پیشینه عنوان مستقل داشته باشد و با مبانی و یا سایر عناوین، ادغام نشود.

11. نگارش پیشینه در سایر قالب‌ها (مانند قالب جدول) درصورتی‌که اصول روشی و محتوایی بالا را رعایت نماید، بلامانع است.

 

 

 روش

در مقاله‌هایی که به‌نوعی از روش تحلیل آماری استفاده می‌شود و یا رویکرد تحلیل زمینه‌ای مدنظر است؛ لازم است تیتر مستقلی به‌عنوان روش در مقاله پیش‌بینی گردد. در این موارد معرفی زمینه و یا جامعه آماری و نمونه و یا نحوه مدخل سازی و طراحی جداول معنایی و مواردی از این قبیل، در ذیل عنوان روش ذکر می‌شود.

در مقاله‌هایی که با رویکرد توصیفی-تحلیلی انجام می‌شود، تیتر فرعی‌ای با عنوان روش در آخر مقدمه – بعد از تیتر فرعی سؤال‌ها،  - بیاید، کافی است. توضیحات در این قسمت کم خواهد بود؛ اما به‌جای آن طبعاً بخش مبانی نظری و الگوی تحلیل مهم می‌شود و توضیحات کافی نیاز دارد.

یافته ها و بحث

تمامی نتایج کیفی و کمی به‌دست‌آمده شـامل جـدول­ ها، شـکل ­ها، منحنی­ هـا و توضـیحات علمی مربوطه در این قسمت ارائه شود. در این قسمت شکل­ها و جداول ارائه‌شده باید مورد تحلیل قرار گیرد. مقایسه لازم بین یافته پژوهش صورت گرفته با پژوهش‌های قبلی صورت پذیرد. مشابه مواد و روش‌ها، «یافته­ ها و بحث» نیز لازم است به تفکیک و با قید شماره و متناظر با بخش­ های مواد و روش‌ها آورده شوند. لازم است برای هر یافته­ ای بحثی علمی ارائه شود.

نتیجه­ گیری

با توجه به نتایج و یافته‌های تحقیق، محقق می‌تواند با استدلال، سنتز و مقایسه نتایج با تحقیقات مشابه و یا اهداف تحقیق، استنباط خود را ارائه کرده و نتیجه‌گیری کند.

 کلیه پژوهشگران و نویسندگان باید به‌صورت مستند پیشنهاد‌های عملی مناسب را در راستای اهداف و نتایج به‌دست‌آمده از تحقیق ارائه کنند. 

سپاسگزاری

در صورت لزوم، تشکر و قدردانی از مؤسسات و افرادی که با حمایت مادی یا علمی در انجام پژوهش مشارکت داشته­اند، در اینجا آورده شود. در صورت وجود قرارداد پژوهشی با دستگاه­های اجرایی ذکر شماره قرارداد بلامانع است.

 

 

تضاد منافع نویسندگان

بیان هرگونه تضاد منافع، برای ارائه گزارش شفاف از پژوهش لازم است. عدم اعلام تضاد منافع می‌تواند منجر به رد فوری یک مقاله شود. اگر تضاد منافع اعلام‌نشده‌ای پس از انتشار مشخص گردد، پژوهشنامه متین مطابق با دستورالعمل COPE عمل خواهد کرد و اقدام به اطلاع‌رسانی و حذف مقاله (رترکت) خواهد کرد. لازم به ذکر است که تضاد منافع می‌تواند مالی اعم از پرداخت هزینه، حقوق و دستمزد و یا رساندن زیان مالی و... از/به سازمانی غیر ازآنچه در وابستگی سازمانی نویسنده اعلام‌شده است باشد (چه الآن و چه در آینده). یا اینکه غیرمالی، حرفه‌ای و یا شخصی باشد. تضاد منافع می‌تواند در رابطه با یک سازمان یا یک فرد به وجود آید.

لازم است نویسندگان محترم علاوه بر ارسال فرم «تضاد منافع» به همراه فایل‌های ارسالی، در قسمت پایانی مقاله قبل از رفرنس‌ها هر نوع تضاد منافعی را به‌صورت روشن بیان نمایند. هنگامی‌که نویسندگان هیچ‌گونه تضاد منافعی ندارند، جمله مربوطه باید به صورت زیر به مقاله اضافه شود:

 نویسنده (نویسندگان) این مقاله اعلام می‌دارند که هیچ­گونه تضاد منافعی در رابطه با نوشتن و یا انتشار این مقاله ندارند.

 

 

منابع

لازم است کلیه رفرنس­ها به­روز بوده و در موارد استثنایی می­توان به رفرنس­های قدیمی اشاره کرد. تعداد رفرنس­ها در مقالات پژوهشی باید حتی­المقدور بیش از 20 تا 25 مورد باشد. آوردن DOI همۀ مقالات دارای DOI الزامی است.

ارجاع دهی به منابع در متن

ارجاعات در متن مقاله باید به شیوه (APA) باشد، به‌گونه‌ای که ابتدا نام مؤلف یا مؤلفان، سال انتشار و صفحه ذکر شود. شایان‌ذکر است که ارجاع به کارهای چاپ‌شده به همان زبان‌اصلی (فارسی یا انگلیسی) باشد به‌عنوان نمونه: (انصاری، 1411، ج 1، ص.377) یا (McKendrick, 2016, p.174)

در این قسمت نمونه‌ای اصلی برای ارجاع دهی ارائه‌شده است. حتماً در مقام نگارش به نحوه کاربرد نقطه و ویرگول دقت شود و به همان سبک استفاده شود. 

 ارجاع به اثری با یک نویسنده

(خویی، 1421، ج 3، صص.63-62).

.(Elliott, 2017, p.330)

ارجاع به اثری با دو نویسنده

(نام خانوادگی دو نویسنده با حرف ربط   واو  ذکر شود)

(صدیقیان و جعفری ندوشن، 1394، ص. 59).

 در منابع انگلیسی برای حروف ربط   واو   از نماد  &  استفاده شود.

(Furmston & Tolhurst, 2016, p.243)

 ارجاع به اثری که سه نویسنده دارد:

(نام خانوادگی همه نویسندگان ذکر شود. بین آن‌ها ویرگول باشد. بعد از اسم  فرد ماقبل آخر از حرف ربط  واو   استفاده شود).
 (صدیقی، شریفی و ملکی، 1398، ص. 59).

.(Elliott, Tolhurst & Quinn, 2017, p.330)

ارجاع به اثری با بیش از سه نویسنده:

(نام خانوادگی اولین نویسنده ذکر و به‌جای اسامی نویسندگان بعدی از واژه  دیگران   استفاده شود):

(محقق داماد و دیگران، 1397، ج 1، صص. 183-182)

در منابع انگلیسی برای معادل   دیگران   از  واژه    et.al  استفاده شود.

(Ahmadi & et.al., 2019, p. 34).

 

چنانچه از یک محقق بیش از یک منبع مورد استناد قرارگرفته باشد، ترتیب درج آن بر اساس سـال انتشـار از قدیم به جدید است. همچنین اگر از محققی چندین منبع در یک سال وجود داشته باشد، با گذاشتن حـروف الف، ب و ج در فارسی و a، b و c در انگلیسی در جلوی سال انتشار از یکدیگر متمایز خواهند شد: (شهیدی، الف 1396، ص. 76) (شهیدی، ب 1396، ص. 76) و (Ahmadi, 2010a) (Ahmadi, 2010b). اگر یک متن با استناد به چند منبع به‌دست‌آمده باشد، منابع با استفاده از نقطه‌ویرگول (؛) سیمی­کالن (;) از همدیگر متمایز می­شوند:

(مکارم شیرازی، 1425، ص. 128؛ اراکی، 1415، ج 1، ص. 145؛ امامی، 1395، ج 1، ص. 213).

(Ahmadi&  et al., 2015; Hosseini, 2016; Shahmoradi &  et. al., 2017)

نحوه نوشتن منابع

نگارش آدرس کتابشناختی اثر با یک نویسنده:

 • انصاری، مرتضی (1411 ق). کتاب المکاسب المحرمة و البیع و الخیارات. قم: منشورات دارالذخائر.

 نگارش آدرس کتابشناختی اثر تا سه نویسنده:

 • محقق داماد، سید مصطفی، قنواتی، جلیل و عبدی­پور، ابراهیم (1397). حقوق قراردادها در فقه امامیه. تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت).

نگارش آدرس کتابشناختی اثر با بیش از سه نویسنده:

 • حسنی و دیگران (1397). قدرت نرم. تهران: نشر نی.

شیوه ذکر نام ویراستار در آدرس کتابشناختی اثر. وقتی اثر داری ویراستار است، این موضوع قبل از تاریخ و درون پرانتز آورده شود:

مثال: احمدی، رشید (ویراستار)(1399). مدیریت سیاسی. تهران: نشر تعلیم.

نحوه نگارش اطلاعات کتابشناختی کتابی چند جلدی با آدرس متفاوت. اگر آدرس مجلدات یکسان نبود لازم است که هر جلد به‌طور مستقل معرفی شود و در متن هم ارجاع به همان آدرس باشد بدون نیاز به ذکر مجلد آن. برای مثال اگر اثری در دو جلد باشد؛ اما یکی از مؤلفه‌های کتابشناختی (مثل مترجم، یا ناشر و یا تاریخ نشر) آن‌ها یکسان نباشد، باید به‌صورت زیر در کتابنامه بیاید:

 • واتس، دیوید (1398). مفهوم سیاست (ج 1). ترجمه رضا علمداری، تهران: نشر پویش.
 • واتس، دیوید (1399). مفهوم سیاست (ج 2). ترجمه محمد معینی و علی ساعی، تهران: نشر پویش.

نگارش آدرس کتابشناختی مقاله:

 • حافظ نیا، محمدرضا؛ زهرا احمدی پور و چمران بویه (1391). تبیین عوامل مؤثر بر شکل‌گیری قلمروهای ژئوپلیتیک جمهوری اسلامی ایران. پژوهش‌نامه ایرانی سیاست بین‌الملل، 1(1)، 49-26. https://doi.org/10.22067/jipr.v1391i1.27016

بعد از عنوان نشریه شماره دوره می‌آید، درون پرانتز شماره می‌آید و بعد از ویرگول شماره شروع و پایان مقاله از سمت چپ به راست نوشته شود. نیازی به کاربرد ص. و یا صص. نیست.

 نگارش آدرس کتابشناختی مقاله برگرفته از مجله الکترونیکی آنلاین (پیوسته):

 • میربابایی، حامد (1396). ارتباطات سیاسی در عصر جهانی. به آدرس:

http://ertebatat.journals.isu.ac.ir/article_2098_e0a9ff0ef93bd1a3dfbb27fd84a481e5.pdf
نحوه نگارش آدرس کتابشناختی پایان‌نامه و رساله منتشرنشده:

 • مرتضایی، محمد (1370).مفهوم صلح از دیدگاه اسلام.  رساله دکتری، دانشگاه امام صادق (ع)، تهران، جمهوری اسلامی ایران. 

نحوه نگارش آدرس کتابشناختی پایان‌نامه و رساله منتشرشده در ایرانداک:

 • اسلامی، محمدتقی (1389).نظریه امنیت اسلامی. رساله دکتری، دانشگاه شهید بهشتی، قابل بازیابی از گنج، پایگاه اطلاعات علمی ایران (ایرانداک ش. d07501ff23d1db10520494e2b947de50).

نحوه نگارش آدرس کتابشناختی پایان نامه و رساله منتشرشده در وبگاه:

 • شمس، رضا (1395).الگوهای توسعه در ایران. رساله دکتری، دانشگاه امام صادق علیه‌السلام. بازیابی شده از

http://saed.isu.ac.ir/site/catalogue/325441

 

 

 

منابع انگلیسی

رفرنس نویسی در این مجله مطابق فرمت APA ویرایش ششم و به‌صورت زیر است:

 • Author, A. A., Author, B. B. and Author, C. C. (2005). Title of article. Title of Journal, Vol.(Issue), pages. DOI.
 • Abhari, H. & Afchangi, Z. (2010). The Significance, Nature and Concequences of Revocation Condition in the Iranian System. Journal of Studies in Islamic Law & Jurisprudence, 1(1), 7-33. doi: 10.22075/feqh.2017.1844

کتاب

Martin, E. (2011).Oxford Dictionary of Law. Oxford: Oxford University Press -

پایان‌نامه

 • Amini, A. (2009).Physical Modeling on Local Scour at Complex Piers. University Putra Malaysia (Malaysia).

مقالات کنفرانس

 • Sheppard, D. M., & Glasser, T. (2004). Sediment scour at piers with complex geometries. InProc, 2004 2nd Int. Conf. on Scour and Erosion(pp. 1-14). Singapore: World Scientific.

اینترنت

 • (2008). Land and plant nutrition management service. Available online at: http://www.fao.org/ag/agl/agll/spush/, Accessed 25, April 2014.

بهتر است برای مراجعی که گزارشی از یک سازمان یا ارگان است به‌جای نام ارگان در بخش نویسنده از کلمه Anonymous استفاده شود و نام ارگان بعد از عنوان گزارش آورده شود:

 • Anonymous (2021). Consistent information of Zanjan wastewater treatment plant. Zanjan Water and Wastewater Company. Available on: http://www.znabfa.ir.

ترجمه منابع به انگلیسی

در نمونه‌های زیر 3 شکل ترجمه آورده شده منبع فارسی که در انتهای آن باید[In Persian] آورده شود و منبع عربی که در آخر آن [In Arabic]   باید بیاید و 1 نمونه ترجمه مقاله که باید از قسمت انگلیسی مجله‌ای که مقاله در آن آمده برداشته شود.

 • Fouzi, Y. (2015). Comparative study of contemporary political Islam discourses with Imam Khomeini's discourse. In Collection of Selected Papers of Imam Khomeini's Political Islam Discourse Conference and the Contemporary World, Tehran: Islamic Azad University Printing and Publishing Organization. [In Persian]
 • Araki, M. A. (1994). Kitab al-Bai. Qom: Dar Rahe Hagh Institution. [In Arabic]
 • Akraminia, M. (2012). The foreign policy strategies of the Islamic Republic of Iran in achieving the goals of the 1404 perspective. Strategic Studies Quarterly, 16 (2), 33-60.1001.1.17350727.1392.16.60.2.6